sobota 27 maj 2017

Pobieranie

W chwili obecnej najnowszą, stabilną wersją aplikacji klienckiej systemu Free Radio Network jest 2014004 wydana 21 marca 2014.

Klient FRN wer. 2014 [004]

Lista zmian w tej wersji:

- Zmiana wyświetlania pasma i kanału na częstotliwość
- Dodana możliwość ustawienia wyświetlania rodzaju kodowania DCS (Normal / Inverted)
- Zmiana możliwości wybierania dżwięków sygnalizacji
- Usunięcie błędów związanych z zawieszaniem się odtwarzania dźwięków sygnalizacji
- Dodanie kilku dodatkowych funkcji administratorskich
- Dodana możliwość regulacji głośności dźwięku sterującego załączaniem nadawania bramy
- Usunięcie błędów związanych z przełączaniem się pomiędzy serwererem zapasowym a głównym
- Drobne zmiany dopasowujące interfejs graficzny do tekstów niektórych tłumaczeń
- Poprawki w polskim tłumaczeniu

W systemie istnieje już wiele serwerów, w tym kilka polskich. Jeśli jednak masz ochotę stworzyć swój własny, możesz pobrać program pozwalający na jego uruchomienie.

Serwer FRN wer. 2014 [004]

Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Oprogramowanie jest dostępne tylko w języku angielskim. Do uruchomienia serwera potrzebne są nazwa i hasło już zarejestrowanego w FRN użytkownika. Będzie on właścicielem serwera i będzie miał możliwość nadawania nazw poszczególnym sieciom oraz nadawania uprawnień właściciela innym użytkownikom w poszczególnych sieciach. Właściciel serwera ma możliwość zmian właściwości każdej sieci a właściciel sieci ma możliwość zarządzania tylko właściwościami danej sieci. Właściciele mają możliwość mianowania innych użytkowników administratorami w danej sieci. Oznacza to możliwość blokowania innym użytkownikom dostępu lub nadawania w danej sieci poprzez podręczne menu po wskazaniu użytkownika i kliknięciu prawym przyciskiem myszy.

Serwer potrzebuje stałego łącza o dosyć dobrej przepustowości z racji przesyłu dużej ilości danych potrzebnych do transmisji głosu przy pomocy Voice over Internet Protocol. Połączenie przy pomocy mobilnego internetu może być niewystarczające. Serwer musi mieć stały adres IP lub stale uaktualniane przekierowanie do domeny/subdomeny. Jeśli serwer działa za NAT należy skierować odpowiedni port pod odpowieni adres w sieci lokalnej oraz otworzyć ten port w oprogramowaniu zapory ogniowej (frewalla).

 

Dodatkowym oprogramowaniem uatrakcyjniającym zabawę z FRN są koder i dekoder emisji FFSK.

Oprogramowanie pozwala na przykład na zdekodowanie tekstów wpisywanych na czacie i wysyłanych (przy odpowiednim ustawieniu oprogramowania klienckiego bramy) przy pomocy modulacji FFSK.

Dekoder

Można również wysyałać tekst zakodowany w FFSK. Jednak do prawidłowego działania najlepiej wykorzystać interfejs FRN, który w odpowiednim momencie załączy nadawanie w podłączonym radiu.

Koder

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie zastosowania obu aplikacji do komunikacji w terenie, bez potrzeby użycia systemu FRN.

stat4u

PLN  

Możesz również użyć przycisku poniżej.

Aby przekazać darowiznę za pomocą systemu PayPal.

Free counters!