sobota 27 maj 2017

Garść informacji na temat uruchamiania bramy.

Chcesz ustawić bramę radiową na polska.freeradionetwork.pl?

Dobrze trafiłeś. Ten arytkuł określa niektóre z ważniejszych zasad jakimi kierują się operatorzy bram przyłączonych do naszego serwera.

Wpierw musisz wykonać odpowiedni interfejs umożliwiający połączenie radiotelefonu z komputerem.

Zła wiadomość dla wszystkich tych, którzy myślą, że kupując kabelek do programowania radiotelefonów typu Baofeng, Wouxun mają ten problem z głowy. Niestety. Taki kabel nie będzie w żadnym razie działał jako interfejs FRN.

Jeśli chcesz własnoręcznie wykonać interfejs proponujemy zapoznanie się z działem Interfejs FRN na naszej stronie, lub wsparcie się schematem znajdującym się na przykład na stronie:

http://homepage.eircom.net/~ei4jr/PTT_Interface.htm

Interfejs jest przetestowany i działa bardzo dobrze z każdym typem radiotelefonu, nie ważne czy to PMR czy też CB. Warto zauważyć, że jest to interfejs, w którym dzięki zastosowaniu transformatorów separujących Critchley 9000 oraz transoptora 4N25, obwód elektryczny radiotelefonu jest oddzielony od obwodu elektrycznego komputera.

Można również skorzystać z gotowego rozwiązania kolegi Ryśka SQ9MDD, czyli małej płytki drukowanej, której układ zawiera wspomniane wcześniej elementy.

Wykonanie można powierzyć jedej z firm specjalizujących się w wykonywaniu płytek drukowanych lub spróbować wykonać ją własnoręcznie.

Odnośnik do tematu na forum.echolink.pl

Na początku istnienia naszego serwera uzgodniliśmy wspólnie, iż umownym kanałem FRN dla całej Polski a nawet Świata będzie kanał 6 (446,06875 MHz) z tonem CTCSS 131,8 Hz lub cyfrową blokadą szumów DCS zakodowaną wartością 664N, do wyboru. Prosimy wszystkich o ustawianie swoich bram na takiej częstotliwości. Pozwoli to osobom przemieszczającym się z miejscowości do miejscowości na natychmiastową łączność bez potrzeby pamiętania częstotliwości i subtonu CTCSS lub DCS dla każdej bramy z osobna.

Przyjęliśmy również zasadę, iż w ID bramy będącej stacją automatyczną, czyli pracującej na "wolnostojącym" komputerze lub terminalu itp, wpisujemy słowo Komputer zamiast imienia operatora. Będzie to sygnałem dla wszystkich chętnych, gotowych pisać PW, iż brama jest obsługiwana przez maszynę i na wysłaną wiadomość mogą nie uzyskać natychmiastowej odpowiedzi. Znak wywoławczy ustalamy w oparciu o skrót trzech liter z nazwy miejscowości, w której brama się znajduje i numer kolejny. Jeśli chodzi o lokalizację, to w tym polu wpisujemy miejscowość lub nazwę lokalizacji, w której ustawiona jest brama. W polu dzielnicy/QTH lokatora można wpisać dzielnicę, jeśli jest to większa miejscowość, albo położenie geograficzne, czyli Północ, Południe, Wschód, Zachód itp.

Gdy już wszystko będzie gotowe i jesteś pewny, że interfejs podłączony do radiotelefonu działa, połącz się z serwerem w trybie bramki.

Podczas pierwszego połączenia bardzo ważnym jest przetestowanie, na sieci TEST, nowouruchomionej bramy.

Znajdująca się tam "papuga" pozwoli na ustawienie odpowiednich głosności do i z bramy tak, aby twoja modulacja była jak najlepiej zrozumiała dla innych oraz abyś ty rozumiał co inni użytkownicy mówią do ciebie.

Pamiętaj, że jako operator bramy jesteś za nią w pełni odpowiedzialny pod każdym względem. Wszelkie nieporządane transmisje blokujące sieć mogą spowodować odebranie ci uprawnień do nadawania.

Na serwerze nie przeklinamy, nie prowadzimy agitacji politycznych i kampanii wyborczych. Rozmawiamy o tematach neutralnych. Wszelkie konflikty rozwiązujemy poza FRN.

PLN  

Możesz również użyć przycisku poniżej.

Aby przekazać darowiznę za pomocą systemu PayPal.

Free counters!