Koncepcja bramki stacjonarnej opartej na urządzeniu PMR446 zainstalowanym na zewnątrz, przy jednoczesnym zachowaniu kontrolera w domu. Aby to uczynić należy jedynie połączyć RaspberryPi lub komputer z radiem poprzez kabel sieciowy LAN CAT6 najlepiej podwójnie ekranowany.


Interface jest oparty na karcie dźwiekowej CM108 i przekażniku jednokanałowym używanym do projektów Arduino czy Raspberry.
Użyte transformatowy audio mają za zadanie dopasowanie linii audio. Symetryczny CAT6 do niesymetrycznego wejścia dźwiękówki. Należy wspomnieć iż prezentowany model zasila radio prądem 5V ale jeśli jest taka potrzeba to przy złączu RJ45 jest zworka i przyłącze na inne zasilanie.
Dlatego bez problemu można zasilać radio prądem 7-8V czy 12V a zainstalowane transformatory audio będą w takim przypadku robić za separację.



Taki zestaw łączymy dowolnym odcinkiem kabla i nie tracimy cennych dB. Oczywiście jakość kabla jest tutaj kluczowa, lecz z mojej praktyki wynika iż 25 metrowy odcinek daje radę nawet jeśli w pobliżu jest radiostacja HF pracująca z mocą do 100W.




Przy radiu zastosowany jest adapter z CAT6 na złącza radia i tymsamym mamy wszystklo co na potrzeba. Zasilanie, sygnały audio, sterowanie PTT a nawet COS jak kto ma.




Radio w moim przypadku zostało umieszczone w starej obudowie po zewnętrzym WiFi co dało instalacji trochę odpormości na warunki atmosferyczne.






Przedstawiony interface nadaje się do zastosowania w połączeniu z RaspberryPi. Jedna z bramek ma RPI3B+ druga RPI0



Ale także bez problemu można użyć USB-UART z DTR i podłączyć to do urządzeń klasy PC.





Konstrukcja daje szerokie pole do modyfikacji i bez najmniejszego problemu możemy uruchomić na niej DMR hotspota, co daje nam przy zastosowaniu jednego RaspberryPi analogową bramkę FRN z radiem na dachu i hotspota DMR w domu.